Pierwszy lot z niemowlakiem – najlepsze porady

Podróżowanie z niemowlakiem jest dość stresującym przeżyciem, a na pewno wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczególnie pierwszy lot należy dobrze zaplanować, aby czas spędzony w samolocie nie okazał się udręką zarówno dla rodziców, jak i dla malucha, a także innych podróżnych. Trudno liczyć na to, że maluch spokojnie prześpi całą podróż.

Po pierwsze – spokój

W emocjach łatwo stracić głowę, a nerwowa atmosfera od razu udzieli się maluchowi. Niemowlak doskonale wyczuwa, co się dzieje wokół niego. Na spokojnie trzeba podejść zarówno do planowania, pakowania, jak i samej podróży. Dobrze natomiast, żeby pierwszy lot nie był zbyt długi i trwał optymalnie około 2-3 godzin.


Pierwszy lot z niemowlakiem – najlepsze porady

Po drugie – mądre planowanie

Praktycznie każda linia lotnicza ma swój własny regulamin, więc warto wcześniej sprawdzić, na jakie przywileje można liczyć. Niemowlę często leci za darmo, ale niekiedy należy za nie zapłacić (oczywiście przysługuje wtedy ogromna zniżka). Podczas krótkiego lotu nie ma problemu, że maluch siedzi na kolanach. Przy dłuższych trasach bywa to jednak kłopotliwie i w takiej sytuacji przyda się wykupienie miejsca ze zniżką dla dziecka powyżej dwóch lat, aby położyć fotelik samochodowy. Można, a nawet trzeba, też zdecydować się na rezerwację specjalnej kołyski. Warto również pamiętać, aby korzystać z nadawania bagażu przy stanowisku rodzinnym, co ułatwi i skróci wszelkie procedury. Malucha zaś lepiej nie usypiać przed kontrolą, chyba że ma na tyle mocny sen, że go nie obudzi wyciąganie z wózka lub nosidełka.

Po trzecie – rozsądne pakowanie

Podręczna torba nie służy do zapakowania połowy zawartości szafy, ale jedynie tych najpotrzebniejszych rzeczy. Dotyczy to również jedzenia, jeżeli niemowlak ma już dietę rozszerzoną. Niezbędne będzie ubranie na zmianę. Przy okazji należy zwrócić uwagę na to, aby ubranie dla niemowlaka było przede wszystkim wygodne nie tylko w noszeniu, ale i we wkładaniu czy zdejmowaniu. Kwestię mody podczas podróży można pominąć.


Pierwszy lot z niemowlakiem – najlepsze porady

Należy zabrać 3-4 pieluchy (powinny wystarczyć na lot około trzygodzinny, ale przy dłuższym trzeba oczywiście wziąć ich więcej), chusteczki jednorazowe, krem na odparzenia i mokre chusteczki. Te akcesoria najlepiej mieć zawsze pod ręką. Przydadzą się także czasoumilacze i kocyk. W samolotach zazwyczaj jest dość chłodno, a nie każda linia oferuje swoim najmłodszym pasażerom przytulanki z kocykiem. Z tego powodu dobrze wziąć ze sobą też czapeczkę.

Mamy karmiące piersią nie mogą zaś zapominać o wygodnym i dyskretnym ubraniu. W przypadku karmienia butelką najbardziej sprawdza się mleko bądź kaszka bez konieczności rozrabiania z wodą. Warto na pewno mieć lekki zapas w razie opóźnień. Jeżeli dziecko akurat ząbkuje, to lepiej nie zapominać o żelu na ząbki.


Pierwszy lot z niemowlakiem – najlepsze porady

Kolejna ważna kwestia to wózek, który musi być komfortowy w użytkowaniu i przede wszystkim składany. Najlepsze są modele niewymagające osobnego składania dwóch części. Jeżeli konieczne będzie nadanie wózka jako bagażu rejestrowanego, to przydaje się oczywiście nosidełko oraz pokrowiec na wózek.

Po czwarte – luz

Nie ma sensu przejmować się stałym rytmem dnia, bo on i tak już jest zakłócony. Maluch śpi dłużej niż zwykle? Cudownie – jest przynajmniej cicho i spokojnie. W każdym razie pora karmienia nadchodzi wtedy, kiedy niemowlak się o nią upomni. Jeżeli prześpi cały lot, to tylko się cieszyć.

Jeżeli dzięki temu tekstowi pozbyliście się obaw przed lotem na wakacje z niemowlakiem sprawdźcie portal loty.itaka.pl, gdzie znajdziecie oferty lotów rejsowych i czarterowych w bardzo atrakcyjnych cenach!