Jak wybrać assistance na wyjazd za granicę?

Wybierasz się w podróż i chcesz wykupić ubezpieczenie? Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach powinno Cię ono chronić? Czy wiesz, że pakiet assistance możesz dostosować do swoich indywidualnych wymagań, regulując zakres jego działania? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając assistance zagraniczne.

Assistance podstawowe i rozszerzone

Na drodze może wydarzyć się wszystko, nawet jeśli swoim autem jeździsz tylko do pobliskiego sklepu. Jeśli jednak wybierasz się w dłuższą podróż, szanse na zaistnienie niekorzystnych sytuacji rosną. Tym bardziej, gdy Twoim celem jest zagranica.

Assistance podstawowe

Dobrowolne ubezpieczenie assistance dodawane jest często gratis do obowiązkowego OC. Jest to jednak jego podstawowa wersja, która działa na ogół tylko w Polsce.

Assistance poza Polską

Aby zyskać dodatkową ochronę w czasie wyjazdu zagranicznego, musisz wykupić assistance zagraniczne, czyli rozszerzoną wersję pakietu. Jego cena uzależniona będzie od opcji dodatkowych, na które się zdecydujesz.

Jak wybrać assistance zagraniczne?

Wybierając assistance na wyjazd zagraniczny, powinieneś w szczególności zwrócić uwagę na jego zakres.

Różne assistance w różnych TU

Pamiętaj, że w odróżnieniu od OC, zakres assistance nie jest regulowany żadną ustawą. Co za tym idzie, każde towarzystwo ubezpieczeniowe tworzy własne pakiety podstawowe i rozszerzone. I samo ustala zakresy dla każdego z nich. Różnice w ofercie poszczególnych towarzystw mogą być naprawdę znaczące. Podobnie zresztą jak same ceny pakietów assistance za granicą.

Maksymalna ochrona?

Zastanów się, od jakich zdarzeń chciałbyś się ubezpieczyć. Pamiętaj, że nawet assistance poza Polską nie musi być rozszerzone maksymalnie. Wybierając je, jesteś oczywiście bardzo dobrze chroniony, jednak cena takiego pakietu może być dość wysoka. Czasami lepszą opcję będzie dla Ciebie ubezpieczenie się od tych sytuacji, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest największe.

Zakres pomocy assistance

Wykupując pakiet assistance, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela w następujących kwestiach.

Pomoc serwisowa

Przydaje się w sytuacjach awarii samochodu (pęknięta opona, rozładowany akumulator, problemy z silnikiem itp.). W zależności od opcji dodatkowych, TU może zapewnić Ci holowanie auta (zwykle do określonej liczby kilometrów) lub, jeśli będzie taka możliwość, uruchomić je na miejscu zdarzenia. Inne działania to m.in. otwarcie pojazdu w przypadku zgubienia kluczyków oraz dowiezienie paliwa.

Pomoc organizacyjna

Jeśli nie jesteś w stanie kontynuować jazdy ze względu na swój stan zdrowia, a także w przypadku, gdy Twoje auto wymaga dłuższej naprawy, TU może zaoferować Ci samochód zastępczy, zastępczego kierowcę, lub też bilet na inny środek transportu (pociąg, samolot). Może też zorganizować nocleg dla Ciebie i pozostałych pasażerów, a nawet zapewnić pomoc tłumacza.

Pomoc medyczna

W przypadku wypadku lub stłuczki zarówno Tobie, jak i pozostałym pasażerom, może być potrzebna pomoc medyczna. Taką opcję assistance również możesz wykupić.

Pomoc informacyjna

Za granicą możesz mieć problem ze zlokalizowaniem najbliższego warsztatu samochodowego czy stacji benzynowej. Tu również towarzystwo ubezpieczeniowe może Ci pomóc, a to dzięki linii telefonicznej (zwykle działającej całą dobę).

Wybierz właściwie

Jak widzisz, zakres pakietu assistance może być naprawdę rozbudowany, jednak to Ty musisz zdecydować, których opcji rzeczywiście potrzebujesz, a z których możesz zrezygnować. Dzięki temu Twoje ubezpieczenie będzie indywidualnie dostosowane do Twoich wymagań.

Okres obowiązywania

Assistance może obejmować różny okres czasu. W większości TU wykupisz tę polisę na okres 7,15 lub 30 dni.

OWU

Ponieważ, jak już wspominaliśmy, zakres pakietu assistance może być bardzo zróżnicowany, koniecznie powinieneś zapoznać się z jego warunkami u konkretnego ubezpieczyciela. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziesz informację zarówno o zakresie Twojego assistance, jak i o wyłączeniach odpowiedzialności, czyli sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku udzielić Ci pomocy.