Bagaż podręczny Ryanair i WizzAir – lot, wymiary, waga

W Polsce tanie przewozy lotnicze oferują linie Ryanair oraz Wizzair. Jeśli zdecydujemy się na podróż wyłącznie z bagażem podręcznym często zapłacimy tylko kilkadziesiąt złotych za bilet do miejsca docelowego.

Bagaż podręczny Ryanair
Ryanair oferuje w cenie biletu lotniczego dwa różnej wielkości bagaże podręczne.  Limit ciężaru największego z nich, nie może przekroczyć 10 kilogramów, a maksymalny wymiar 55 x 40 x 20 cm. Dodatkowo pasażer ma możliwość zabrania ze sobą jednej małej torebki o wymiarach nie przekraczających 35 x 20 x 20 cm. Oba bagaże są bezpłatne, aczkolwiek nie przysługują one dzieciom w wieku do 23 miesięcy. W tym przypadku opiekun jednak otrzymuje możliwość zabrania trzeciej torby, do 5 kilogramów wagi, w której znajdą się akcesoria dziecięce.

Za bagaż rejestrowany, który przewożony jest w luku bagażowym należy uiścić opłatę. Maksymalna ilość bagażu na jednego pasażera to 3 walizki o masie do 15 lub 20 kilogramów.

Bagaż podręczny WizzAir
Linie WizzAir bezpłatnie oferują tylko mały bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 42 x 32 x 25 cm. Za duży bagaż podręczny (56 x 45 x 25 cm) należy dodatkowo zapłacić, tak samo jak za bagaż rejestrowany, który nie może przekroczyć 6 sztuk na pasażera oraz wagi 32 kilogramów każdy. Dodatkowo osoby, które wykupiły możliwość pierwszeństwa wejścia na pokład, mogą zabrać oprócz bagażu podręcznego mały przedmiot osobisty o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 18 cm. Bezpłatnie można zabrać również koc, kule, dziecięcy wózek, książkę czy telefon komórkowy.

Zmiany w bagażu podręcznym WizzAir
Co jednak należy podkreślić – od 29 października 2017 r. każdy podróżny będzie mógł wnieść na pokład samolotu za darmo bagaż podręczny o wymiarach 55 x 40 x 23 cm.